Bardzo ważnym elementem każdego roweru, jest jego oświetlenie. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy podróżujemy nocą, o zmierzchu bądź w bardzo pochmurną pogodę. Oświetlenie – właściwie zamontowane – ma za zadanie, poinformować innych użytkowników drogi, o naszej obecności. Tym samym, łatwiej zachować bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Zgodnie z przepisami nasze rowery powinny być wyposażone w białe światło z przodu oraz czerwone z tyłu pojazdu. Nie istnieją przy tym, żadne regulacje, które informują o tym, jakiego rodzaju ma to być światło – ciągłe czy pulsujące. Zarówno jedne jak i drugie, jest tak samo widoczne dla kierowców.

Obecnie na rynku, dostępne są trzy rodzaje lamp rowerowych. Różnią się one między sobą głównie typem zasilania oraz rodzajem zastosowanej żarówki. Zatem do swojej dyspozycji mamy lampy rowerowe:

  • Z diodami LED – bardzo wydajne, o przyjaznej dla oka barwie;
  • Zasilane na baterie – mniej wydajne a tym samym, dość kosztowne w utrzymaniu;
  • Zasilane na akumulatory – o długiej żywotności oraz przyjazne dla środowiska naturalnego.

Najbardziej polecane oświetlenie rowerowe, to komplety przednich i tylnich lampek. Są one zwykle tak skonstruowane, aby jednym ruchem ręki, można było je w razie konieczności odczepić od roweru i schować. Amatorzy nocnego podróżowania rowerami, powinni zaopatrzyć się w bardzo silne lampy, wyposażone w naprawdę wydajny akumulator.

Lampy przednie rowerowe, charakteryzują się nieco większym rozmiarem, niż tylne. Jest to spowodowane faktem, iż światło to służy do dobrego oświetlenia drogi przed rowerem. Tylne światełko jest jedynie informacją dla kierowców, o tym, że rowerzysta znajduje się na drodze.

Zanim wyruszymy w drogę, powinniśmy zawsze dokładnie sprawdzić, czy nasze lampki działają bez zarzutu. W tym celu, należy wyjąć baterię czy też akumulator z obudowy lampki. Następnie sprawdzamy czy nie ma na niej, śladów wilgoci, śniedzi czy czerwonych plam korozyjnych. Zauważone oznaki zawilgocenia, należy usunąć za pomocą drobnego papieru ściernego. Jeśli przez dłuższy czas, nie używaliśmy naszego oświetlenia, należy sprawdzić moc baterii lub akumulatora.

Niektórzy, aby jeszcze bardziej poprawić swoją widoczność na drodze, montują na kołach rowerów, specjalne światełka odblaskowe. Wystarczy po jednej sztuce na kole przednim i po jednej na tylnym.

Jeśli podróżujemy z dzieckiem i nasz rower jest dodatkowo wyposażony w fotelik podróżny rowerowy, także on powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Ono również wymaga regularnego przeglądu.